2 Yaş Sendromu

Kaynak: http://www.babycenter.com
Çeviren:admin

Bu yaş için anahtar sözcük ”tekrarlama”dır. Sürekli aynı yemekleri yemek ,günlerce aynı kıyafeti giymek vs …aynı düzende hareket etmek isterler. Dünyayı anlamaya çalıştıkları bu dönemde , etrafta olup bitenleri kontrol etme çabası içinde olduklarından ritüeller- standartlar-kendilerini konforlu hissetmelerini sağlar. Bu dönemde onlarla yaşam zordur. Sebepsiz ve uygunsuz bir çok taleplerini gayet sakin ve kararlı bir tavırla geri çevirmelisiniz. Patron daima siz olmalısınız.

Onu yoracak –enerjisini harcayabileceği oyunlar oynamasına yardımcı olmalısınız. Mutfağa girip beraberce kekler, kurabiyeler yapabilirsiniz. Karve/veya yağmur yağarken beraberce yürüyüşe çıkabilir okul öncesioyun gruplarına katılabilirsiniz.

Bu dönemde kendi işlerini kendileri yapmak istediklerinden basit işlerde size  yardım etmelerine izin verebilirsiniz.

** Ayşe Dila 1 yaşından beri bulaşık makinesi boşaltırken, çamaşır asarken, çamaşırları katlayıp yerleştiriken, masa hazırlarken ve toplarken bana yardım ediyor. Yatma saati geldiğinde yada evden çıkmadan önce oyuncaklarını topluyor. Tabii bu süreç basit işlemiyor.  Ciddi bir sabır ve enerji gerektiriyor .
Çalışan biri olarak evle ilgili bu basit işlerin bile bir an önce bitmesi için hızlı haraket etmeye alışmış biri olarak katladığım çamaşırları tekrar tekrar katlamak kendi çamaşırlarımı eşimin dolabında, eşimin çamaşırlarını Ayşe Dila’nın dolabında, temiz çamaşırları kirli sepetinde bulmak …Yani tüm yaptığınız işleri tekrar tekrar ve tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ama bu durumun onun için ne kadar keyifli olduğunu görünce sizin için de eğlence haline geliveriyor.
Bu şlerin doğası gereği çok rutin olması aslında bu yaş çocukları için de bulunmaz bir fırsat. Her gün tekrarlanan bir ritüel olunca 3-5 seferden sonra size gerçek bir yardımcı haline geliveriyorlar. Uzun zamandır Ayşe Dila kaşık ve çatal yerleştirmekte, katlı çamaşırları katını bozmadan doğru dolap ve çekmecelere yerleştirmekte, oyuncaklarını toplamada gerçekten ustalaştı. Kendisinin de benim yaptığım işlerin bir parçası olması kendisini işe yarar ve önemli hissettiriyor bunu anlayabiliyorsunuz.
Ayrıca ileriki hayatı için de ciddi bir sorumluluk bilinci gelişmesinin temellerini atmış oluyorsunuz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


1 × 5 =