Kendi Başıma Yapabilmem İçin Bana Yardım Et !

Bu ay hem çok eğlenceli hemde biraz yorucu geçti. 1 ay kadar önce işime geri döndüm. İlk önceleri zor alışacağımızı düşünürken hiç de öyle olmadı. Dila’ya annemin bakıyor olmasının etkisi büyük .
Hiç tanımadığım bir bakıcıya bebeğimi bırakmak zorunda kalmadığım için içim çok rahattı. Gün içinde kızımı değil annemi  merak ediyorum aslında.

Bu arada tavsiye etmek istediğim bir de kitap var. Eylem Korkmaz “MONTESSORI METODU”. Sadece kitabın arka yüzündeki yazısını paylaşmak isterim. Montessori metodunun krucusu Maria Montessori ile ilgili detaylı bilgilere internetten kolayca ulaşabilirsiniz.

Kendi başıma yapabilmem için bana yardım et!

Ana akım eğitim öğrenme sürecinde kişiyi bağımlı kılarken, Montessori metodu yukarıdaki fikirden yola çıkarak çocuğun bağımsızlık kazanarak özgürlüğe yol almasını sağlar. Montessori metodu, bu fikir doğrultusunda çocukların kendi kendilerine çalışabilecekleri, öğretmen müdahalesini azaltan eğitim materyalleri ve çocuğun tüm günlük etkinliklerini olabildiğince az yardım alarak yapabilmesine olanak sağlayan bir öğrenme çevresi sunar. Farklı yaşlardan çocukların bir arada öğrenmesine olanak sağlanır. Özel eğitilmiş öğretmen eğitimin belirleyicisi değil kolaylaştırıcısı ve rehberidir. Bir sınıfta bulunan tüm öğrencilerin aynı anda, aynı konuyu, aynı yöntemle öğrenebileceği varsayımına dayanan toplu eğitime karşı çıkar. Çocuğun öğrenme sürecini belirleyen kendi ilgileri ve hızıdır. Bu nedenle eğitim bireyseldir. Çocuğu diğer öğrencilerle kıyaslayan, derecelendiren ve rekabete yol açan değerlendirme yöntemleri kullanılmaz. Değerlendirme de çocuğun kendi ilgilerini keşfetme sürecinin bir parçasıdır. Tüm bu uygulamalar ve daha fazlası çocuğun kendi potansiyelini keşfedeceği ve ortaya çıkarabileceği bir öğrenme ortamı sunar. Montessori Metodu’nun nasıl oluştuğunun ve nasıl uygulandığının anlatıldığı bu kitabın eğitimde alternatif yaklaşımlar arayışında olanlara katkı sağlayacağını umuyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


13 − 7 =